Obnova osvetlenia

sobota 23. 6. 22/14 °C

Sakrálne pamiatky Slovenska a Maďarska spojí projekt SacraVelo

Typ: ostatné
Sakrálne pamiatky Slovenska a Maďarska spojí projekt SacraVelo 1Pribudnú cyklotrasy, odpočívadlá aj cyklocentrá na slovenskej aj maďarskej strane.

Sakrálne pamiatky štyroch regiónov na Slovensku a v Maďarsku spojí projekt siete cezhraničných pútnických cyklotrás v okolí Dunaja SacraVelo.

Projekt s rozpočtom 2,75 milióna má zvýrazniť sakrálne a prírodné hodnoty podunajského územia a ponúknuť možnosť na ich pohodlné a bezpečné spoznávanie.

Z celkového rozpočtu majú maďarskí partneri k dispozícii 1,17 miliónov eur, ktoré využijú na značenie cyklosiete SacraVelo, na výstavbu odpočívadiel na území dvoch žúp a výstavbu cyklocentra v obci Szil. Slovenskí partneri projektu použijú finančné prostriedky vo výške 1,58 miliónov eur na výstavbu nových cyklotrás, značenie cyklosiete a na výstavbu cyklocentra v pútnickej obci Báč.

Spoločnými silami vytvoria prvky, ktoré poskytujú informácie o sakrálnych pamiatkach a budú slúžiť pútnikom a turistom prichádzajúcim do regiónu, ale aj samotným obyvateľom dotknutých regiónov. Na území Trnavského samosprávneho kraja bude v rámci SacraVelo vybudovaná cyklocesta v úseku kompa Kyselica – Báč v celkovej dĺžke 4,4 kilometra, z toho budú úplne nové úseky v dĺžke 2,2 kilometra.

Projekt podľa podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Józsefa Berényiho ponúka možnosť ďalšej spolupráce medzi dvoma krajinami, podporuje kultúru, šport a udržateľný ekoturizmus a tým aj zdravší životný štýl.

Partnermi projektu SacraVelo sú samospráva župy Győr-Moson-Sopron, samospráva župy Komárom-Esztergom, Trnavský samosprávny kraj, Bratislavský samosprávny kraj, obce Szil a Báč. Projekt je súčasťou Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko.

Zdroj článku: odkaz

Vytvorené: 21. 3. 2018